Семен Сорока: Я не політик – я бороць!

 

Цікаве і яскраве, повне пригод, негараздів та успіхв життя прожив кіровоградець Семен Климович Сорока. Напередодні Дня Незалежності, який всім своїм життям наближав Семен Климович, він любязно погодився на спілкування. Під час нього сплили сторінки життя цієї мужньої, щирої і незламної людини. Семен Климович член ОУН з 1946 року. За його плечима, табори, камери слідчих ізоляторів КДБ та інше, якому передувала багаторічна боротьба за вільну він загабників Україну. А крім цього все інше було, як у всіх здобуття вищої освіти, створення родини, робота. Але все це в умовах тоталітарного режимо було під пильним оком КДБ.

 

В поглиблення теми ми вели розмову не про нагороди від нової України, а про наслідки реабілітації.  Реабілітувавши Семена Сороку, тобто визнавши невинним, влада України нарахувала йому і матеріальну компенсацію. Загальна нарахова сума була сміхотворною – 61 грн 60 коп. Все це за 72 місяця перебування в таборах і застінках. Семен Климович відмовився від такої «уваги та пошанування заслуг». Ця початкова сума вираховувалася приблизно з розрахунку 3 копійок за день знущання і тортур. З часом, як розповів пан Сорока її збільшували і до 15 , і до 25 копійок.

 

Але в цілому Семен Сорока, який не вважає себе політиком, бо ніколи не намагався посісти якусь владну посаду, а просто борцем за волю України. Свою боротьбу він почав з юності, долучившись за покликом серця до ОУН та УПА. В УПА він був зв’язковим.  Виконуючи одне з завдань в далекому 1946 році вперше потрапив на Кіровоградщину. Потім коли у грудні 1958 року був звільнений з ув’язнення, то отримав і заборону жити на рідній Рівненщині. Після спроби оселитися на Донбасі, приїхав на Кіровоградщину. Вчився і працював робітником та вчителем. В політичному плані став членом Української Гельсинської спілки та членом Народного Руху України. В їх рядах і здобув незалежність України. Для Кіровограда Семен Сорока людина знакова. Він першим в місті та області вийшов на вулицю з жовто-синім прапором.

Крім сторінок з минувшини мій співрозмовник, демонструючи документирозповідає останній випадок. Його можна назвати несправедливим, диким, дикуватим чи незрозуміли. Ветерану ОУН-УПА «майже ввічливо» відмовили у статусі учасника бойвих дій проти держави колорнізатора та  нінішнього агресора. Послалися на те, що мовляв боротися збройно треба було не з СРСР, правонаступником якого є нинішня путінська Росія, а лише з німцями. Тому військомат, що вів і веде облік радянських вояків усіх часів «перенаправив» ветерана визвольного руху до органів місцевого самоврядування, і «нічого не давши, і ні в чому не відмовивши». А тим часом «герої НКВС» і тому подібні особи, що чинили терор проти мирного українського населення на Заході України, і досі користуються пільгами вже нової  формально незалежної Української держави.

 

Нині  у вільній Україні Семен Климович і досі відчуває страшний впли в та поклоніння наших посадовців Москві, яка уже відверто зброєю знову намагається приборкати українців. І я впевнений, як би не наш поважний вік, то ми з Семеном Климовичем були б разом у зоні АТО. В свої 87 років ця людина повна енергії, жвава, а про світлий розум і молодечий запал і говорити зайве. Перед нами справжній генератор ідей та енергії, якому молодь може лише заздрити.

 

Отака незвичайна доля у нашого нинішнього земляка Семена Сороки. Про нього багато пишуть останнім часом, бо його життєвий шлях цікавий і незвичний. Але Семен Климович людина скромна, комукабельна та проста у спілкуванні. А головне те, що саме ця людина кожною хвилиною свого свідомого життя наближала День Незалежності України. Таке є в біографії не кожного, бо певна частина українців перебувала в колоніальній сплячці, декого зламали чи залякали, а ще були і є просто байдужі. Останні погоду, на жаль не роблять, а лише користуються її наслідками. А на прикладі Семена Сороки в нашому краї формували погляди і долі інших борців за Україну – перших рухівців і нинішніх воїнів АТО.

 

Анатолій Авдєєв

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s