Відбувся творчий тріумф Луганщини!

Донецькій і Луганській області не пощастило. Поки у Києві партійні боги  воювали за  крісла та президентську булаву, східні  регіони України були віддані на поталу місцевих царьків і використовувалися лише як сировинний придаток країни.

Донбас сприймався, як землі регіоналів, де відбувалася масштабна русифікація.  Держава за двадцять років незалежності так і не перейнялася проблемами русофільства  Донбасу і не знайшла кошти на  підтримку національно-патріотичного виховання  –  уряд  цікавився лише вугіллям, металом, енергетикою.  Чим і як жило 10 мільйонів українських громадян нікого не цікавило. Тому й панували в Донбасі «калінки-малінки» з російською попсою. Ось тепер ми й маємо, те  що маємо.

Про культурну спадщину Донеччини і Луганщини ніхто не знав, не чув і не хотів знати.

Тепер цей культурний вакуум  Донбас  заповнює виставками, концертами, яскравими заходами.

Донеччина  за останні півроку, провела низку культурно-мистецьких акцій   в Києві, Вінниці, Львівщині, Харківщині, де були представлені і дитяча творчість, і місцеві рушники, і  мистецькі твори художників Бахмуту…

image006Луганщина вирішила зразу показати весь спектр своїх талантів – влаштувала у Києві культурний шок – грандіозну акцію «Нескорена Луганщина», яка буквально приголомшила киян рівнем та талантами луганчан.

Впродовж трьох днів у Києві були показані дві надзвичайно яскраві вистави, симфонічна феєрія, масштабна виставка народних майстрів та художників Луганщини.

Аліна Адамчук, начальник Управління культури, національностей і релігії Луганської обласної  військово-цивільної  адміністрації: «Для нас цей захід – своєрідний екзамен перед Києвом, перед  всією Україною. Ми маємо довести, що Луганщина не скорилася, що вона зберегла і зберігає українську культуру, мову, звичаї та традиції. Луганщина має величезний потенціал,  величезну кількість  патріотів, які прагнуть бачити свій народ могутнім, миротворчим,  гідним міжнародної уваги та пошани.

Ми за короткий час змогли відродити всі основні заклади культури області: філармонію, академічний український музично-драматичний театр, обласний центр навчально-методичної роботи культурних ініціатив і кіномистецтва, обласний центр народної творчості, обласний краєзнавчий музей, обласну універсальну бібліотеку, обласне музичне училище, обласний козачий кінний театр . За рік ми зібрали команду, яка змогла не тільки зберегти  українську культуру, але й зробити її живим елементом суспільного життя Луганщини».

Робота з відродження культури Луганщини була важкою. Населення, душевно понівечено, зневірене, налякане подіями, які відбувалися на їхніх очах, і більше думало про особисте життя, про своє майбутнє, ніж про відродження культури  області. І тільки завдяки енергії та оптимізму Аліни Олексіївни Адамчук та підтримці губернаторів області Г.Москаля і Г.Туки почалось відродження культурної сфери Луганщини.

Основною  складовою акції була концертна та театральна програма. Враховуючи, що  більшість артистів та музикантів залишилася за лінією розмежування, адміністрацією була проведена колосальна робота по відновленню театрально-концертної діяльності області.

Аліна Адамчук: «Перед нами було поставлено завдання відродити роботу обласних театрів  та оркестрів. Російський театр та театр ляльок категорично відмовилися з нами працювати. Вдалося зберегти та відродити  лише Луганську обласну філармонію та Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр, які представлені на цій акції. До роботи ми запрошували акторів та музикантів з усієї країни. І зараз  маємо професійні колективи, які вже готові виступати на  міжнародному  рівні. Під час проведення  акції, Луганська обласна філармонія отримала запрошення на гастролі до Польщі».

image004Луганський обласний академічний театр  буквально  розірвав зал театру І.Франка шквалом аплодисментів. І якщо в перший день глядачі щиро сміялися та пританцьовували під український каламбур з американськими саундтреками,  які супроводжували все дійство спектаклю «За двома зайцями», то на другий день, під час перегляду  «Маклена Граса», зал застиг, слухаючи філософські монологи Миколи Куліша та прислухаючись до колоритних співів львівських  вуличних музик. Глядач був шокований, глядач  був здивований, глядач був вражений, а актори ледь стримували сльози радості, від щастя, від визнання, від овацій.

Відбувся творчий тріумф Луганщини! Вітаємо організаторів!  Луганщина – це Україна!

image006777Мало хто  розуміє, як працювати зараз в прифронтовій зоні: аварійні будинки, подзьобані стіни, напівзруйновані заклади культури, бібліотеки, музеї, розбиті дахи, фанерні вікна.  Переселенці отримують мізерні зарплати, живуть на орендованих квартирах, а там, за межею  – свої затишні  домівки, налагоджений  побут, рідні, друзі, близькі.  А на межі – мінні поля. І ти маєш зібрати до купи нерви, викинути спомини,  тяжкі думки і піднімати свій край, відроджувати понівечені душі. Робити свято і підтримувати вогонь добра і любові.

Працівник культури  – це не просто бібліотекар чи музейник,  актор чи музикант,  – це білий воїн-волонтер,  який воює за душі людей, за українську землю, за наше з вами  майбутнє. Це вони, воїни світла, стримують колорадську навалу і руську весну.  І їм, мабуть, найважче. Легко робити висновки біля моніторів та екранів, коли маєш своє житло, розуміння і підтримку. А там, на східній Україні йде  війна: за землю, за людей, за майбутнє.

Йде перезавантаження  Донбасу, оновлення України.

Наталка Іванченко, шеф-редактор журналу «Музеї України»

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s